На 23 май 2024г. от 19.00ч. в зала България Софийската филхармония

...
На 23 май 2024г. от 19.00ч. в зала България Софийската филхармония
Коментари Харесай

Виолончелистът Златомир Фунг : В класическата музика нямаш прекъсване за реклами или превъртане напред

На 23 май 2024г. от 19.00ч. в зала " България "  Софийската филхармония посреща за първи път най-младият победител на състезанието " Чайковски " Златомир Фунг, който под палката на Ернст Хьотцл ще показа Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс.

Програмата на вечерта включва още " Emigration of Strings " от Паул Хертел и Симфония №7 от Антонин Дворжак. С този концерт се открива 55-тото издание на фестивала " Софийски музикални седмици " 2024г. 

" Майка ми е българка. Родена е в София и идва в Съединени американски щати, когато е на 20 години. Аз съм роден в Щатите и съм американски жител. Срам ме е, че не приказвам български. Мога да кажа „ здравейте “. Името на майка ми е Мария Гаргова, само че е придобила фамилното име на татко ми Фунг. И двамата ми родители са математици. В момента татко ми работи като софтуерен инженер ", съобщи пред bTV Radio Златомир Фунг. "

Мисля, че любовта ви към класическата музика идва по майчина линия. Баба ми е учила в Съветския съюз. Тя е участвала на концертите на огромни музиканти като Ростропович, Ойстрах и Рихтер. Баба ми се споделя Зоя Гаргова и в този момент живее в Съединени американски щати, само че всяко лято прекарва задоволително време в България. Най-хубавото е, че тя ще участва на концерта ми довечера ", добави младият виртуоз на виолончелото.

" Съвременните творби имат комплицирана орис. Понякога не ги харесват самите музиканти, само че има доста случаи, в които публиката не ги прави оценка позитивно. В процеса на търсене и свирене излизат  такива произведения, които ще се трансфорат в класика и ще бъдат изпълнявани след 200 години ", уверен е Фунг.

" Голямото предизвикателство на класическата музика е, че когато я слушаш, би трябвало да се подчиниш на нейните условия. Ако слушаш Симфония на Бетовен два пъти по-бързо, това към този момент не е същата творба. Тук не важат формулите, които можеш да приложиш към спортните надпревари и филмите, тъй като нямаш спиране за реклами или приплъзване напред и по тази причина класиката би трябвало да се схване такава, каквато е ", сподели още даровитият музикант.

Най-младият виолончелист, спечелил първа премия на интернационалния конкурс " Чайковски ", Златомир Фунг е на път да стане един от най-изтъкнатите челисти на нашето време. Удивявайки публиката с безграничната си виртуозност и изключителна сензитивност, 24-годишният виолончелист към този момент се е потвърдил като звезда измежду идващото потомство музиканти от международна класа.

Като резидентен актьор с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24, Фунг се подвизава в " Cadogan Hall " в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с оркестъра на Кливланд, изяви със симфоничните оркестри на Балтимор и Шанхай и турне в Япония, Хонг Конг и Тайван. Последните концертни акценти включват дебютите му с Нюйоркската филхармония, Лондонския филхармоничен оркестър, Националния оркестър на Лил и филхармонията на BBC, както и симфоничните оркестри на Детройт, Сиатъл, Милуоки, Юта, Рочестър и Канзас Сити.

Фунг прави своя дебют в Карнеги Хол през 2021 с рецитал, който е разказан от Bachtrack като „ един от тези редки музиканти с допиране на Мидас: той бързо обгръща всяка партитура, която изсвирва, в съвсем осезаема златна аура “. Други скорошни акценти включват завръщане в Wigmore Hall и участия на фестивалите Verbier, Dresden, Janacek May и Tsinandali, Biennale Cello, La Jolla Chamber Music Society, ChamberFest Cleveland и Aspen Music Festival.

Освен че показва майсторство на канона с безупречната си техника, Фунг внася извънреден взор върху дълбините на актуалния репертоар, защитавайки композитори като Унсук Чин, Катрин Балч и Анна Клайн. През 2023, под диригентството на Джема Ню и със Симфоничния оркестър на Далас, Фунг прави международната премиера на „ Шепотния концерт “ на Катрин Балч със „ слисващ искра “ (Dallas Morning News) като посвещение на творбата. 

Победител в интернационалните прослушвания за млади концертни актьори 2017 и националните прослушвания на Astral 2017, Фунг е лауреат на Международния конкурс за струнни принадлежности Alice & Eleonore Schoenfeld 2018, Международния конкурс за виолончело Джордже Енеску 2016 и Международния конкурс за щрайхисти Йохансен 2015. Избран е за президентски стипендиант на Съединени американски щати за 2016 за изкуства и е почетен с премията Landgrave von Hesse за 2016 на майсторските класове по виолончело на Академията Кронберг.

Фунг печели стипендията на Borletti-Buitoni Trust през 2022 и получава стипендия за Avery Fisher Career през 2020. Той свири на виолончело от 1717 година от Дейвид Течлър от Рим, общително предоставено му назаем посредством Международното сдружение за цигулки на Беър от великодушен покровител. 

С българско и китайско завещание, Златомир Фунг е роден в семейство на математици и стартира да свири на виолончело на три години. Фунг учи в The Juilliard School под управлението на Ричард Арън и Тимъти Еди, където получава стипендията на Ковнер. Извън музиката ползите му включват шах, кино и креативно писане.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР